تلویزیون چند اینچی بخرم؟ (راهنمای انتخاب سایز تلویزیون)

یکی از نیازهای اصلی شما در خانه، تلویزیون است. اما اینکه تلویزیون چه سایزی بخرید بسیار اهمیت دارد. با توجه به فضایی که در اختیار دارید، بودجه و امکاناتی که می خواهید، انتخاب های مختلفی وجود دارد. برای پاسخ به سوال تلویزیون چند اینچی بخرم؟ باید ابتدا به چند نکته مهم توجه شود. ١. فضایی که تلویزیون در آن قرار می گیرد. ٢. کیفیت تصویری که تلویزیون ارائه می دهد. قصد داریم در ادامه به بررسی بهترین سازی تلویزیون برای پذیرایی بپردازیم. تا شما عزیزان بتوانید انتخابی آسانتر داشته باشید.

هر اینچ تلویزیون چند سانتی متر است

اینچ برابر با 2.54 سانتی‌متر

تلویزیون چه سایزی بخریم؟

هنگام خرید تلویزیون شیائومی سایز آن باید حتما متناسب با فضا باشد. خرید یک اسمارت تی وی با صفحه نمایش بزرگ برای یک محیط کوچک کاری اشتباه است. در این مقاله بررسی می کنیم برای چه متراژی چه سایز تلویزیونی بهتر است. اگر در یک خانه کوچک تی وی بزرگ نصب شود به علت فاصله نزدیک فرد با تی وی تصاویر با کیفیت دیده نمی شوند بلکه ممکن است حتی حالت شطرنجی داشته باشند. همچنین فضای کوچک با یک اسمارت تی وی بزرگ خیلی فشرده به نظر می رسد. برای فضاهای تا 9 متر تلویزیون ۴۳ اینچ مناسب است و هر چقدر فضا بزرگتر شود می توان سایز بزرگتری از تی وی را انتخاب کرد. در جدول زیر سایزهای استاندارد تلویزیون متناسب با فضا ارائه شده است.

جدول فاصله تلویزیون
جدول فاصله تلویزیون

بهترین سایز تلویزیون

خرید تلویزیون جدید یک تجربه هیجان‌انگیز برای کل خانواده است. مخصوصا که الان به لطف گام‌های بلند و روبه‌جلویی که در زمینه وضوح تصویر، ارتقا مقیاس و نور پس‌زمینه صورت گرفته است، بیشتر از هر زمان دیگری می‌توانیم به تلویزیون خود نزدیک شویم بدون اینکه پیکسل‌های وحشتناک ما را آزار دهند.

اندازه یک تلویزیون معمولا بر یک خط مورب از گوشه سمت چپ بالا به پایین سمت راست اندازه‌گیری می‌شود. این فاصله اغلب در اینچ ذکر می‌شود و تولیدکنندگان مختلف اندازه‌های مختلفی را در محدوده محصولات خود ارائه می‌دهند.از نظر تماشای تلویزیون، میدان دید (FOV) زاویه دید بین یک فرد و ناحیه قابل‌مشاهده صفحه تلویزیون است. هر چه به صفحه نمایش نزدیک‌تر می‌شوید، میدان دید گسترده‌تر می‌شود و تجربه مشاهده شما فراگیرتر خواهد بود.

در انتخاب بهترین تلویزیون هوشمند، برند خیلی مهم است. اما یادتان باشد جدا از برند، اندازه و ابعاد مناسب سایز تلویزیون متناسب با اتاق و فضایی که در آن قرار می‌گیرد نیز مهم است. خرید یک تلویزیون ۷۵ اینچ برای یک اتاق کوچک از هر برند مشهوری چیزی نیست که شما از آن رضایت داشته باشید.


بررسی ابعاد تلویزیون و کیفیت تصویر

برای انتخاب تلویزیون باید 4 عامل کیفیت، قیمت، فاصله فرد تا تی وی و متراژ خانه را در نظر گرفت. کیفیت تصاویر تی وی های امروزی از نوع فورکی است و تصاویر با جزئیات کامل به نمایش گذاشته می‌شود. روش محاسبه سایز مناسب تی وی بر اساس محل نشستن فرد بسیار ساده است. فاصله فرد تا تی وی را بر حسب اینچ به دست آورید. سپس بر ۳ تقسیم کرده و این سایز مناسب تی وی شما است. مثلاً اگر فاصله فردی با تی وی ۵ متر است آن را به اینچ تبدیل کنید. برای تبدیل متر به اینچ ابتدا متر (5) را به سانتی متر (500) تبدیل کرده سپس بر دو نیم تقسیم کنید. عدد به دست آمده 200 است که بر 3 تقسیم شود، عدد ۶۶ به دست می آید. بنابراین برای این فضا تی وی ۶۵ اینچ مناسب است.

در مورد کیفیت تصویر مناسب با سایز تلویزیون باید گفت تی وی های تا ۳۲ اینچ با کیفیت HD بهترین عملکرد را دارند. در سایزهای 40 و 43  اینچ کیفیت تصویر فورکی و فول اچ دی به کار می رود. تی وی با کیفیت فورکی در این سایز از نظر کیفیت فرقی با فول اچ دی ندارد. در صورتی که محیط کوچک باشد و از تلویزیون برای تماشای انیمیشن و بازی استفاده شود کیفیت فورکی جذاب تر است. در تلویزیون شیائومی ۵۵ اینچ به بالا از کیفیت 4K و 8K استفاده می شود. این سایز مناسب فضاهای بزرگ است.

راهنمای خرید تلویزیون (تلویزیون چه سایزی بخریم؟)

بررسی دکوراسیون منزل و محل قرارگیری تی وی

قرار دادن تلویزیون پشت پنجره از نظر طراحی دکوراسیون کار اشتباهی است زیرا کیفیت تصویر به علت خاصیت ضد نور پایین می آید. قرار دادن در روبروی پنجره نیز به علت افتادن نور روی صفحه در طی روز اشتباه است. تلویزیون باید روی یک دیوار قرار بگیرد که در نزدیکی پنجره ها نباشد تا نور مستقیم روی کیفیت تصویر آن تاثیر نگذارد. در صورتی که تی وی در معرض نور پنجره ها قرار دارد باید به کمک پرده از آن محافظت کرد. محل قرارگیری تلویزیون باید در ارتفاع خط دید باشد. در حالت نشسته سر فرد با صفحه نمایشگر هم تراز باشد.

چرا تلویزیون های شیائومی انتخابی مناسب هستند ؟

شیائومی برند چینی است که انواع مختلف لوازم خانگی را به بازار عرضه نموده است. تلویزیون های شیائومی در بازار ایران بسیار محبوب هستند. زیرا در مقابل امکانات و قابلیت هایی که دارند قیمت مناسبی نسبت به سایر برندها دارند. تی وی های این برند از نوع هوشمند هستند و کیفیت تصویر فورکی دارند. پنل نمایشگر این اسمارت تی وی ها از عملکرد HDR10 پشتیبانی می‌کند. این قابلیت سبب می شود رنگ‌ها زنده و واقعی به نظر برسند. سطح کنتراست رنگی اسمارت تی وی های این برند نیز با در نظر گرفتن قیمت آن مناسب است. هوشمند بودن تلویزیون های برند شیائومی این امکان را به کاربر می دهد که به راحتی برنامه های زنده را تماشا کند. به صورت آنلاین بازی کند یا موسیقی گوش دهد. همچنین با کمک دستیار گوگل می توان به صورت صوتی تی وی را از راه دور کنترل کرد.

راهنمای خرید تلویزیون (تلویزیون چه سایزی بخریم؟)

بررسی کیفیت تصویر اسمارت تی وی های برند شیائومی

زاویه دید یک فاکتور بسیار مهم در تلویزیون است. وقتی از کناره ها به صفحه نمایشگر یک تی وی نگاه می کنید در صورتی که زاویه دید خوبی داشته باشد تصویر واضح خواهد بود. تی وی های برند شیائومی زاویه  دید 178 درجه را پشتیبانی می‌کنند. بنابراین از هر طرف که به صفحه نمایش آن نگاه کنید کیفیت خوبی دارد و نیاز نیست دقیقا جلوی تلویزیون باشید تا تصویر با کیفیت باشد. نرخ به روز رسانی فاکتور موثر دیگر در کیفیت تصویر نمایش داده شده در یک پنل است.  پنل های نمایشگر به کار رفته در اسمارت تی وی های برند شیائومی با نرخ 60 هرتز به روز رسانی می شوند که عددی قابل قبول است.

بررسی مراحل انتخاب تی وی بر اساس سایز

برای اندازه گیری تلویزیون بهتر است اندازه صفحه نمایشگر آن را به شکل مورب در نظر بگیرید. بعضی افراد بعد از خرید و بردن تی وی به خانه متوجه می شوند که کوچک تر از چیزی است که فکر می کردند. بنابراین به صورت مورب صفحه نمایش آن را اندازه گرفته و برای نصب در خانه خود سایز آن را ارزیابی کنید. رزولوشن برای داشتن وضوح تصویر مهم است. برای فضاهای بزرگ وضوح بیشتر لازم است. کیفیت فورکی وضوح تصویر فوق‌العاده بالایی دارد، در عین حال قیمت بیشتری دارد.

راهنمای خرید تلویزیون (تلویزیون چه سایزی بخریم؟)

برای انتخاب سایز مناسب است ابتدا فاصله تا تلویزیون را بعد از انتخاب چیدمان مناسب اندازه گیری کنید. سپس این عدد را در 0.667 ضرب کنید تا سایز مناسب اسمارت تی وی به دست آید. تلویزیون های فورکی مناسب دیدن از فاصله نزدیک هستند و پیکسل ها برای مشاهده از فاصله نزدیک مناسب هستند. اگر در یک فضای کوچک نزدیک تی وی می نشینید کیفیت فورکی بهترین انتخاب است.


راهنمای محاسبه بهترین سایز تلویزیون برای یک اتاق

قبل از اینکه تصمیم بگیرید آیا به دنبال تلویزیون LCD، تلویزیون OLED یا تلویزیون Ultra HD هستید اول باید تکلیف یک مسئله را مشخص کنید. آن هم این است که تلویزیون را کجا قراره نصب کنید. در انتخاب بهترین سایز تلویزیون تعیین فضای نصب خیلی مهم است. یعنی شما باید ابعاد اتاق یا فضا، ابعاد دیواری که تلویزیون روی آن قرار می‌گیرد را داشته باشید.

درگام بعدی و در هنگام خرید این ابعاد را با ابعاد تلویزیون و نه اندازه نمایشگر آن تطابق دهید. از این جهت که ابعاد دو تلویزیون با اندازه نمایشگر یکسان می‌تواند متفاوت باشد. در نهایت از فرمول‌هایی که در ادامه به شما خواهیم گفت استفاده کنید.

چقدر با تلویزیون فاصله داشته باشیم؟

در گام بعدی از انتخاب مناسب‌ترین و بهترین سایز تلویزیون به فکر فاصله‌نشستن خودتان از آن باشید. ماشین‌حساب‌های آنلاین امکان محاسبه فاصله تماشای تلویزیون را فراهم کرده‌اند که بهترین اندازه تلویزیون بر اساس فاصله مبل نشیمن شما را پیشنهاد خواهند داد. اگر نمی‌خواهید زحمت ماشین حساب آنلاین را بکشید، یک محاسبه ساده و تقریبی وجود دارد که می‌توانید خودتان انجام دهید.

فاصله تلویزیون تا لبه مبل یا صندلی نشیمن خود را به اینچ محاسبه کنید (هر اینچ برابر با ۲.۵۴ سانتی‌متر است) عدد به‌دست آمده را در ۰.۸۴ ضرب کنید. نتیجه، بهترین سایز تلویزیون و مناسب‌ترین ابعاد را برای فضای شما نشان می‌دهد. یعنی اگر فاصله مبل از تلویزیون روی دیوار ۲ متر (۷۸.۷۴ اینچ) باشد. آن را اگر در ۰.۸۴ ضرب کنیم، عدد ۶۶ بدست می‌آید که بهترین سایز تلویزیون برای این فاصله را نشان می‌دهد. یعنی شما با فرض داشتن فاصله دو متری از تلویزیون، می‌توانید مثلا یک تلویزیون ۶۵ اینچ خریداری کنید.

تبدیل اندازه تلویزیون به سانتی متر
جدول سایز تلویزیون

البته این روش محدودیت‌های خاص خودش را دارد. فرض کنید فاصله شما از دیوار تی وی روم ۵ متر باشد، آنگاه به تلویزیون ۱۶۵ اینچ نیاز دارید!! عموما بهترین سایز تلویزیون برای اتاق نشیمن یا پذیرایی ۵۰ اینچ است. شما فاصله حداقل ۱۲۰ سانتی‌متری از تلویزیون را مد نظر داشته باشید. فاصله‌ی حداقلی که باید رعایت کنید و در زمان نگاه کردن به تلویزیون مشکل خاصی نداشته باشید.

قیمت تلویزیون بر حسب ویژگی ها
بودجه یکی از فاکتورهای مهمی است که تعیین می کند که شما تا چه اندازه تلویزیونی می توانید خریداری کنید. با گذشت زمان تلویزیون ها مقرون به صرفه تر شده اند؛ بنابراین می توانید با قیمت بهتری نسبت به گذشته تلویزیون های بزرگتری را تهیه کنید. شما هنوز هم می خواهید کمی بیشتر برای یک تلویزیون بزرگتر با وضوح بهتر و قابلیت های بیشتر پرداخت کنید. قبل از خرید گزینه های مختلف را بررسی کنید.

به عنوان مثال؛ یک تلویزیون 4K ممکن است دو برابر یک تلویزیون 1080p با اندازه مشابه وضوح را ارائه دهد. اگر از وضوح تصویر 4K استفاده نمی کنید نیازی به خرید تلویزیون های فورکی ندارید.

برندهای تلویزیون مختلفی وجود دارد. تولیدکنندگان انواع و اقسام قابلیت های مختلف را ارائه می دهند که ادعا می کنند بر تجربه مشاهده شما تاثیر می گذارد. بنابراین گزینه های در دسترس را به خوبی بررسی کنید و بهترین گزینه را برای شرایط خود انتخاب کنید.

محاسبه اندازه تلویزیون به صورت بهینه

فاصله تلویزیون تا جایی که نشسته اید را اندازه گیری کنید. این فاصله به عنوان فاصله دید اشاره می شود و برای تخمین بهترین اندازه تلویزیون برای اتاق شما مفید است. ابتدا اتاق خود را مرتب کنید تا بدانید که تلویزیون در کجا قرار خواهد گرفت و هنگام تماشای آن کجا دوست دارید بنشینید. بعد از متر اندازه گیری برای محاسبه این فاصله استفاده کنید. عدد بدست آمده را روی یک تکه کاغذ یادداشت کنید.

اکثر افراد به طور میانیگین در فاصله حدودا 9 فوتی (2.7 متر) تلویزیون می نشینند؛ اما این فاصله ممکن است بسته به اندازه اتاق و چیدمان شما متفاوت باشد.

تلویزیون هوشمند شیائومی

اگر قرار است تلویزیون را بر روی پایه و میز مقابل صورت خود قرار دهید قوانینی که بالاتر اشاره کردیم باید مورد توجه قرار گیرد اما با با قرار دادن تلویزیون و نصب آن به دیوار داستان متفاوت می شود و با توجه با ارتفاعی که تلویزیون از سطح زمین دارد باید به همان نسبت سایز آن را هم بزرگ تر در نظر بگیرید.


انتخاب بهترین سایز تلویزیون برای پذیرایی

بسیاری از افراد بدون اینکه اندازه اتاق را مدنظر قرار دهند، سایز تلویزیون را انتخاب میکنند و این در حالی است که انتخاب بهترین سایز تلویزیون برای پذیرایی نیازمند انجام برخی محاسبات است. تنها در این صورت است که میتوانید یک خرید رضایت بخش را رقم بزنید و در غیر اینصورت مجبور هستید فاصله نامناسب تلویزیون را تحمل کنید.

قبل از هرچیز به این سوالات جواب دهید که اعضای خانواده چند متر با تلویزیون فاصله دارند؟ و اینکه فضای خانه چقدر است؟ شاید خرید یک تلویزیون بزرگ وسوسه کننده باشد اما بهتر است انتخاب تان مناسب ترین تصویر را ایجاد کنند که چشم تان با آن راحتی بیشتر داشته باشد.

  • اگر فضای خانه شما بزرگ است، تلویزیون های بزرگتر از 50 اینچ را خریداری کنید، چون در این فضا با تلویزیون به اندازه کافی فاصله دارید و به همین خاطر تماشای تلویزیون به دقت بالا نیاز ندارد.
  • در صورتی که محیط کوچک یا متوسط است، تلویزیون های کمتر از 50 اینچ گزینه بهتری است. حتما به این نکته توجه داشته باشید که تلویزیون های 24 اینچ تا 36 اینچ از کیفیت تصویر 4K و HDR پشتیبانی نمیکنند. همچنین به خاطر کوچک بودن محیط این تلویزیون ها را باید روی دیوار نصب کنید و اگر تلویزیون های منحنی را خریداری کرده باشید، امکان نصب روی دیوار وجود ندارد.

فاصله تلویزیون از چشم انسان باید حدود 3 متر باشد و زاویه دید آن هم حدود 40 درجه باشد. توجه به این موضوع باعث میشود تصاویر به شکل صحیح به چشم برسند. قرار دادن تلویزیون در زاویه نامناسب و بی توجهی به متراژ خانه، باعث ایجاد خستگی در چشم و کاسه سر خواهد شد.

این خستگی به خاطر بازتاب نور از فاصله نزدیک و همچنین زاویه دید محدود و کم نسبت به نمایشگر به وجود می آید. برای اینکه زاویه نور نامناسب تا حدودی اصلاح شود، میتوانید تعدادی لامپ کم نور و دارای نور مورب را در محیط روشن کنید. استفاده درست از لامپ و نور کمک میکند یک فضای تاریک و سینمایی برای تماشای تصاویر با کیفیت ایجاد کنید.

فاصله مناسب از تلویزیون 4K

بهترین سایز تلویزیون 4K و محاسبه آن زمانی که قصد خرید تلویزیون دارید، متفاوت خواهد بود. اگر بخواهیم یک فرمول ساده کلی برای اندازه گیری فاصله از تلویزیون پیشنهاد کنیم، بهتر است این فاصله 1.5 برابر طول عمودی تلویزیون باشد. زمانی که با فاصله مناسب به تلویزیون نگاه میکنید، پیکسل ها قابل مشاهده نیستند و به همین خاطر تصاویر را به شکل بهتر مشاهده خواهید کرد.

جمع بندی نهایی

برای انتخاب اندازه و سایز تلویزیون باید به نحوه چیدمان مبلمان، فاصله فرد تا تی وی ، زاویه دید و کیفیت تصویر دقت کرد. کیفیت فورکی مناسب افرادی است که از فاصله نزدیک تلویزیون تماشا می کنند. تی وی ‌های سایز بزرگ مناسب محیط های بزرگ است و اگر در محیط کوچک نصب شود چشم فرد زود خسته می شود. زاویه دید صفحه نمایشگر تی وی های هوشمند شیائومی ۱۷۸ درجه است. بنابراین افراد از همه طرف کیفیت قابل قبولی از تصویر را مشاهده می کنند.

تلویزیون شیائومی از کجا بخرم

اگر قصد خرید تلویزیون شیائومی را دارید می توانید از در فروشگاه کالی ناب، بخش تلویزیون هوشمند، مدل مناسب خود را پیدا کنید. کالی ناب با عرضه مدل های مختلف و سری های جدید از تلویزیون شیائومی تلاش دارد تا برای شما عزیزان تجربه خریدی لذت بخش را رقم بزند. تلویزیون های عرضه در فروشگاه کالی ناب دارای سایزهای متفاوتی است که بنابر نیاز خود و توضیحاتی که ارائه شد می توانید انتخابی آسان و مطمئن داشته باشید.

سوالات متداول

پرفروش ترین سایز تلویزیون کدام است؟

تلویزیون های 50 اینچ و 55 اینچ بیشترین فروش را دارند. سپس 65 اینچ از فروش بالایی برخوردار است. به دلیل کمبود فضا، افراد کمی سراغ تلویزیون های بیش از 75 اینچ می روند در سمت دیگر معمولا زوج های جوان برای شروع زندگی سراغ مدل های 43 اینچی می روند.

از کجا بفهمیم تلویزیون چند اینچ است؟

در ادامه به صورت جدولی ابعاد تلویزیون های مختلف را به سانتی متر مشخص کرده ایم تا بتوانید با اندازه گیری کردن آن بفهمید تلویزیون چند اینچ است. اما به صورت عمومی روی جعبه تلویزیون اندازه آن نوشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید